Arystoteles (IV w. p.n.e.) powiedział, że „Miasto tworzą różni ludzie. Gdyby nie byli różni, nie byłoby miasta”. Dlatego wśród szukających mieszkania znajdą się zarówno amatorzy domów, szeregowców, kamienic, jak i nowoczesnej zabudowy. Dom pod Poznaniem, gdy nie jest się zbyt aktywnym zawodowo, ani nie trzeba zawozić rodziny do miasta, to z pewnością dobry pomysł dla miłujących ciszę i życie w harmonii z naturą. Mieszkanie w pięknej, zrewitalizowanej kamienicy w centrum miasta? Bardzo chętnie, ale to rarytas dla nielicznych. Według raportów o rynku nieruchomości większość wybiera jednak nowoczesne budownictwo, szukając mieszkań dobrze zaprojektowanych, blisko terenów zielonych i z dostępem do rozmaitych usług.

 

Mieszkańcy XXI-wiecznych aglomeracji tworzą nowe miejskie opowieści, które kreują współczesne przestrzenie. Dzisiejsi mieszczanie (w przeciwieństwie do tych „strasznych” z przełomu XIX i XX wieku, o których pisał Julian Tuwim) lubią miasto i chcą korzystać ze wszystkich jego atrakcji. Przynależność do miejskiej społeczności staje się wyższą wartością niż dobra materialne. Dziś, aby dobrze funkcjonować w mieście, nie potrzebujemy dużych powierzchniowo mieszkań, które wymagają większej uwagi i pracy. Minimalistyczny, kompaktowy metraż w atrakcyjnej i dobrze skomunikowanej z centrum dzielnicy staje się coraz bardziej pożądany. Zakup kawalerki czy dwupokojowego mieszkania jest bardziej osiągalny – to zarówno dobre miejsce do życia, jak i atrakcyjny produkt inwestycyjny. Jak podaje Otodom w swoim raporcie za IIIQ 2021, średnia cena ofertowa mieszkań o powierzchni poniżej 40 m kw. wyniosła 9416 zł za m kw. Te lokale osiągały najwyższą cenę za metr, ale za to ich zakup nie wymagał wielkich nakładów. Za ok. 250–300 tys. można było stać się właścicielem kawalerki lub niedużego dwupokojowego mieszkania. Pozostająca z nami od niemal dwóch lat pandemia, zmieniła nasze oczekiwania. Według przywołanego już raportu, wzrosło znaczenie funkcjonalności nieruchomości. Co ciekawe – Polacy zmieniali mieszkanie na lokal o podobnej powierzchni, ale bardziej ustawny, dobrze nasłoneczniony i blisko terenów zielonych. Prognozuje się, że ten kierunek będzie się utrzymywał, bo nałożą się na niego napływające z Zachodu trendy minimalistyczne – dążenie do posiadania jak najmniejszej liczby rzeczy, ale o jak największej trwałości i wszechstronności.

 

Miłośnicy miejskiego stylu życia kupują mieszkania w FIQUS Marcelin

Wielbiciele życia w mieście cenią sobie swobodę przemieszczania, możliwość wyboru spośród licznych, oferowanych przez miasto atrakcji. W ślad za potrzebami miejskich podróżników podąża inwestycja FIQUS Marcelin, łącząca ideę przestrzeni prywatnej (mieszkanie), co-workingowej (ogólnodostępny Living Room) i relaksacyjnej (wspólne zielone tarasy i patio). Liczne miejsca wspólne zachęcają do integracji – możesz zarówno zaprzyjaźnić się z sąsiadami, jak i wypromować swój biznes. Lokalizacja inwestycji sprzyja także rozwijaniu wspólnych zainteresowań sportowych jak bieganie, nordic walking, jazda na rolkach czy rowerze. Mieszkanie tutaj nie ogranicza: możesz pracować w domu, w Living Roomie lub w niedalekiej odległości (biurowce na Marcelinie). Kilkuminutowy spacer zaprowadzi cię do Lasku Marcelińskiego, w którym można odpoczywać, biegać lub bawić się z psem.

 

Wpisany w europejskie trendy FIQUS Marcelin

Wielbiciele miejskiego stylu życia znajdą swoją przystań w inwestycji FIQUS Marcelin, gdzie równowaga zawiera się w symbiozie przestrzeni intymnej, co-workingowej i tej przeznaczonej do wspólnego relaksu. Kompaktowe mieszkania, wyśmienicie służące do wypoczynku uzupełnia oferta Living Roomu, gdzie można w ciągu dnia pracować lub wieczorami spędzać czas z sąsiadami. Trzy ogólnodostępne tarasy i zielone patio skuszą w cieplejsze dni amatorów pracy czy wypoczynku na powietrzu. Lunch będzie można spożyć w lokalnym bistro, a wieczorem wyruszyć w poszukiwaniu miejskich rozrywek, których w Poznaniu nie brakuje. Wystarczy na lokalnej, wspólnotowej grupie zadać pytanie: co dzisiaj dzieje się na mieście?

 

Kup dla siebie lub na wynajem

Możliwość zakupu mieszkania już od 250 tys. zł otwiera drogę zarówno kupującym lokum dla siebie czy rodziny, jak i inwestorom, którzy doskonale wiedzą, że najlepiej wynajmują się mieszkania kompaktowe. Kawalerki czy nieduże dwupokojowe mieszkania często nabywają osoby młode, chcące się usamodzielnić i zamieszkać na swoim. Część jednak młodych ludzi, pomimo posiadania zdolności kredytowej, nie chce wiązać się na stałe z jednym miejscem, dlatego też decyduje się na życie w wynajmowanym mieszkaniu. Według raportu Expandera i Rentier.io, w 14 na 16 badanych miast w 2021 roku stawka za najem była niższa niż rata kredytu. To dobra informacja zarówno dla współczesnych nomadów, którzy nie chcą osiedlać się na stałe i lokować swoich pieniędzy w nieruchomości, jak i inwestorów, którzy mogą liczyć na młodych najemców, ceniących sobie nade wszystko niezależność i elastyczność.

 

A co przyniesie przyszłość?

Mieszkanie kompaktowe jest dobre dzisiaj, a czy pozostanie równie atrakcyjne na dłużej? Można jak Scarlett O’Hara z Przeminęło z wiatrem powiedzieć: „Pomyślę o tym jutro”, ale może warto wiedzieć więcej już teraz. Jeżeli kupiłeś mieszkanie na własne potrzeby, a po kilku latach twoja rodzina się powiększy, to bez problemu będziesz mógł je sprzedać, pamiętając, że takie właśnie lokale zbywają się najszybciej. Jeżeli jednak będziesz wolał je zachować, to zrobisz równie rozsądnie – kawalerki i dwupokojowe to najbardziej pożądany produkt na rynku najmu. A co z trendami? Analitycy Otodom prognozują, że studenci wrócą na rynek najmu na dobre, wzrośnie także popyt na najem długoterminowy, gdyż wiele osób urodzonych po 1989 roku przestaje uważać, że zakup mieszkania jest wyznacznikiem sukcesu. Warto więc już dziś zadbać o swój prywatny sukces, zostając rentierem i zainwestować w mieszkania w inwestycji FIQUS Marcelin.

Zobacz więcej: