Kupno mieszkania to dla wielu osób nie tylko marzenie, ale i życiowy cel. Cały proces kupna może wydawać się skomplikowany, ale wystarczy przez niego przejść krok po kroku, bez pośpiechu. Aby to ułatwić i lepiej zobrazować wszystko, co czeka na kupujących, postanowiliśmy przybliżyć każdy z etapów. Jak kupić mieszkanie? Czytaj dalej!

Kupno mieszkania - od czego zacząć?

Zakup mieszkania warto zacząć od określenia potrzeb i wyboru mieszkania. Zwróć uwagę nie tylko na metraż, lecz także na otoczenie - lokalizację, szacowany czas dojazdu do pracy i z pracy, sąsiedztwo, tereny rekreacyjne w pobliżu, obecność balkonu, windy, piwnicy, miejsca parkingowego, a także przystosowania wejścia dla osób niepełnosprawnych. Zastanów się, jakie masz oczekiwania, ale nie myśl wyłącznie o teraźniejszości. Kreowanie wizji idealnego mieszkania musi wybiegać w przyszłość: to, co dzisiaj zaspokaja Twoje potrzeby, za 6 lat może wyglądać inaczej. Zdecyduj też, czy interesuje Cię zakup nowego mieszkania od dewelopera czy bardziej skłaniasz się ku mieszkaniom z rynku wtórnego.

Nowe mieszkanie od dewelopera

W czasie spotkania z deweloperem, przedstawiona zostanie szczegółowa oferta. Nie bój się zadawać pytań - nie codziennie kupuje się mieszkanie i deweloperzy mają tego świadomość. Aby zbadać wiarygodność dewelopera i mieć pełne poczucie bezpieczeństwa, możesz poprosić o odpis z KRS-u i dokumenty, które potwierdzą brak zaległości z opłatami w Urzędzie Skarbowym lub w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku zaciągnięcia kredytu w banku (o czym piszemy więcej w dalszej części tekstu), potrzebny będzie prospekt informacyjny z danymi dotyczącymi realizacji inwestycji, planu zagospodarowania działek w okolicy i innych aspektów. To etap wielu formalności, ale jak wiesz, kupno mieszkania jest poważną inwestycją, wymagającą dokładnej weryfikacji.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Kupno mieszkania na rynku wtórnym wymaga zapoznania się z aktem notarialnym i księgą wieczystą. Dowiedz się, kto jest właścicielem i jacy lokatorzy mieszkali tam wcześniej. Koniecznie zapytaj o przyczyny sprzedaży, czas i zakres remontów mieszkania w przeszłości. Dla swojego bezpieczeństwa poproś też o zaświadczenie, że mieszkanie nie jest obciążone kredytem lub zadłużone. Upewnij się też, że nikt nie jest w nim zameldowany. W przypadku starania się o kredyt, pracownik banku może poprosić Cię o umowę przedwstępną zawartą ze sprzedającym.

Zdolność kredytowa, wkład własny, ubezpieczenie

Co dalej? Jak kupić mieszkanie, jeśli wybrałeś już lokal i dewelopera/sprzedaż z rynku wtórnego? Dane Biura Informacji Kredytowej wskazują na to, że połowa kredytów Polaków to kredyty hipoteczne. Jeśli też planujesz wzięcie kredytu na mieszkanie, skontaktuj się z bankiem. W banku określona zostanie Twoja zdolność kredytowa - pod uwagę należy wciąż m.in. zarobki, formę zatrudnienia zawodowego, historię dotychczasowych kredytów. Aby kupić mieszkanie, konieczny jest też wkład własny. Warto wiedzieć, że kredyt na mieszkanie nie może być wyższy niż 80% wartości nieruchomości, co oznacza, że potrzebujesz 20% środków własnych. Za pośrednictwem banku możesz też kupić ubezpieczenie na mieszkanie.

W budżecie zrób miejsce na nieprzewidziane sytuacje

Masz zdolność kredytową, a przedstawiona przez bank szacowana rata kredytu jest do zaakceptowania? Dodaj do tego regularne wydatki (tj. czynsz i rachunki) oraz inne pozycje z budżecie domowym: żywność, transport, środki higieny, Internet i wszystkie pozostałe. Jeśli planowany budżet jest w porządku i na tym etapie wiesz, że kupno mieszkania nie spowoduje problemów finansowych, upewnij się jeszcze, że masz oszczędności. Tak zwana poduszka finansowa da Ci komfort, bezpieczeństwo i spokój w sytuacjach kryzysowych. Przejdź do zawarcia umowy kredytowej, a potem udaj się do notariusza.

Podpisz akt notarialny

I tak, krok po kroku, przeszliśmy do zawarcia umowy kupna mieszkania w formie aktu notarialnego. Bank udziela kredytu, a Ty dostajesz klucze. To też moment, aby dokładnie zanotować warunki mieszkaniowe w protokole zdawczo-odbiorczym. Koniecznie poproś o odnotowanie wszystkich zastrzeżeń, jakie przyjdą Ci do głowy przy oglądaniu mieszkania. Spisz też stan liczników, aby płacić już rachunki wyłącznie za swoje użytkowanie.

Końcowe formalności - co jeszcze musisz podpisać?

Tak jak wspominaliśmy, zakup mieszkania to wiele niezbędnych formalności. Wśród nich znajduje się jeszcze obowiązek złożenia wniosku o wpis do hipoteki do księgi wieczystej. Wniosek ten należy złożyć w sądzie. Musisz też opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym, a na koniec złożyć deklarację podatkową w Urzędzie Miasta.

Kupno mieszkania w Poznaniu

Poznań jest miastem, w którym każda dzielnica ma swój urok. Są to rejony specyficzne i urzekające, ale jednocześnie stanowią część całości, jaką jest stolica Wielkopolski. To tak jak w społeczeństwie - oryginalne jednostki są częścią grupy i doskonale do niej pasują. Potrzebują jednak wyrażenia swojej odrębności. Dla osób pragnących zachować swoją indywidualność, ale jednocześnie być częścią nowoczesnej społeczności, dobrym rozwiązaniem będą mieszkania na Marcelinie.

Kompleks budynków FIQUS zlokalizowany jest niedaleko stadionu i lasku Marcelińskiego. W bliskim sąsiedztwie znajdują się też biurowce Business Garden. Bujna roślinność jest częścią projektu, więc spotkasz ją praktycznie na każdym kroku - we wnętrzach budynków i na dziedzińcu. Na górze obiektu znajdują się tarasy, które wiosną i latem stają się centrum życia: rozmów, spotkań, integracji, relaksu.

Zakup mieszkania - daj sobie czas

Jeśli od lat marzyłeś o swoim mieszkaniu i jesteś coraz bliżej spełnienia tego marzenia, zachowaj cierpliwość. Szukanie mieszkania, podejmowanie decyzji i wypełnianie formalności warto rozłożyć w czasie. Dzięki temu, przejdziesz przez cały proces spokojniej i co za tym idzie: bezpieczniej. Pamiętaj, że przyszłe mieszkanie będzie częścią Ciebie i Twojej osobowości, dlatego nie stawiaj na kompromisy, ale wybieraj to, co naprawdę odpowiada Twoim potrzebom.