Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus przeprowadzili wieloletnie badania, które wykazały, że dobry dostęp do terenów zielonych o 55% obniża ryzyko zachorowania na choroby psychiczne. Obserwowali oni dzieci, dorastające w otoczeniu zieleni i na tej podstawie wyciągnęli powyższe wnioski. Naukowcy uznali to za dowód, że w miastach powinno się przywiązywać większą uwagę do terenów zielonych. Ocenia się, że zieleń ma bezpośredni wpływ na samopoczucie człowieka dzięki fitoncydom, naturalnym substancjom wydzielanym przez niektóre rośliny, które zmniejszają ilość bakterii w powietrzu. Na układ oddechowy z kolei zbawiennie wpływają drzewa iglaste, dzięki właściwościom wydzielanych olejków eterycznych.
Choć miasto - jako wytwór człowieka nie kojarzy się z obfitością i różnorodnością przyrody, jakiej możemy doświadczać na wsi, czy w lesie, to jednak i tutaj można znaleźć wyspy spokoju. Wystarczy dobrze poszukać inwestycji, która będzie zielona nie tylko z nazwy, ale swoją lokalizacją zapewni dostęp do terenów zielonych, a i sama będzie stanowić przykład dobrego budownictwa, spełniającego naturalne potrzeby człowieka. FIQUS Marcelin na poznańskim Grunwaldzie spełnia oba warunki – od Lasku Marcelińskiego dzieli go ledwie kilka minut spacerem, a sama inwestycja jest dowodem na to jak pomysłowo można wprowadzić zieleń na nowoczesne osiedle.
W FIQUS Marcelin głównym bohaterem jest zieleń. Już przy wjeździe na posesję mieszkańców będą witać drzewa, kierując ich do prywatnego, pełnego roślin patio. W ciągu pieszo-jezdnym zastosowana będzie geokrata, a każda wolna przestrzeń niesłużąca ruchowi wypełni się zielenią – łącznie będzie to ponad 3300 m kw. Cześć z trzech ogólnodostępnych tarasów zostanie pokryta odpornym na deptanie karmnikiem ościstym. Pozostałą przestrzeń zdominują chińskie miskanty, zimozielone bambusy, ozdobne trawy, czy przeplatający barierki bluszcz. Stojące na tarasach donice z roślinami zostaną zaopatrzone w systemy nawadniające, aby zieleń pozostawała przez cały rok wartością dla budynku. Zielony dach inwestycji to ekologiczne rozwiązanie, umożliwiające częściową retencję wody deszczowej. ponadto będzie oczyszczał powietrze, zwiększy bioróżnorodność, zmniejszy poziom hałasu, a latem obniży temperaturę otoczenia.
Hortiterapia to rodzaj terapii psychicznej łączącej medycynę i uprawianie ogrodnictwa. Przebywanie wśród zieleni ma wspomóc redukcję przewlekłego strasu i przyczynić się do przywrócenia równowagi psychicznej. Hortiterpia pobudza wyobraźnię, dlatego jest wskazana osobom zmagającym się z problemami układu nerwowego. Regularna pielęgnacja roślin wpływa na organizm uspokajająco, reguluje ciśnienie krwi, wpływa pozytywnie na rytm pracy serca i normalizuje oddech. Dlatego warto w naszych mieszkaniach wygospodarować choć kącik dla roślin lub pomyśleć o większej ich uprawie na balkonie. Warto by wśród nich znalazły się m.in. kiełki, których spożywanie dostarcza organizmowi niezbędnej dawki witamin z grupy B, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego rozwoju i stanu układu nerwowego.
Zielone rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze, dlatego warto zadbać, by w naszych domach pojawiły się szczególnie: paprocie, figowiec benjamina czy dracena. Wśród roślin zaś, które będą poprawiać nastrój i pomogą w walce ze stresem warto wymienić: jaśmin lekarski, pelargonię, gardenię, drzewka cytrusowe, ginurę pomarańczową, zielistkę, lawendę i sagowiec odwinięty. Pośród dobroczynnie działających roślin każdy dzień będzie przyjemnością.
Na koniec warto jeszcze przytoczyć opinię badaczy z uniwersytetu Yale, którzy wykazali wzrost zadrzewienia w mieście o zaledwie 10% wiąże się z kilku nastoprocentowym spadkiem napaści i przestępstw przeciw mieniu. Już chyba wiesz, gdzie warto zamieszkać.
Zobacz więcej: