Wybuch wojny w Ukrainie jeszcze bardziej pokazał, jak wartościowa jest inwestycja w mieszkanie. Umożliwiła ona wynajęcie mieszkania m.in. uchodźcom. Zakup nieruchomości pod wynajem i znalezienie lokatorów to gwarantowany, stały dochód. Jak się za to zabrać? Odpowiadamy!
Inwestycja w mieszkanie wymaga czasu i pieniędzy
To, co musisz uwzględnić na początku drogi inwestowania, to dwie kwestie: czas i pieniądze. Czas będzie Ci potrzebny nie tylko w procesie przygotowania do zakupu mieszkania, ale też dalszych działań - np. zlecenia, wykonywania lub nadzorowania remontu. Pieniądze to oczywisty środek płatniczy. Jeśli nie dysponujesz całością sumy potrzebnej na zakup lokalu, możesz sięgnąć po kredyt hipoteczny. Od 2013 roku wszystkich zainteresowanych obowiązuje wkład własny (nowelizacja Komisji Nadzoru Finansowego), czyli kilkadziesiąt tysięcy złotych, które musisz zgromadzić. Na przestrzeni ostatnich lat wysokość wkładu własnego rosła i obecnie wynosi 20%. Zbierając pieniądze na wkład własny, udowadniasz bankowi, że potrafisz zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy. Obowiązek wprowadzony przez KNF ma też na celu zapewnienie stabilności rynku kredytowego.
Zastanów się, co dokładnie ma oznaczać mieszkanie pod wynajem
Jeżeli sytuacja finansowa jest jasna, warunki są spełnione, a formalności załatwione, można przejść do sprecyzowania swoich wizji. Wybierając mieszkania inwestycyjne w Poznaniu lub innym dużym mieście, trzeba określić sposób, w jaki lokal będzie "zarabiać". Inwestycja w mieszkanie na wynajem nie oznacza wyłącznie - choć takie jest pierwsze skojarzenie i najpopularniejsza praktyka - podpisania umowy na wynajem długoterminowy. W grę wchodzą także:
- house flipping - zakup mieszkania i sprzedanie go w droższej cenie,
- wynajem krótkoterminowy - popularny w miastach o charakterze turystycznym,
- wynajem dużych powierzchni w celu podzielenia ich na mniejsze części - np. część przeznaczona na biura dla freelancerów, część na zamieszkanie.
W pierwszym przypadku największym ryzykiem jest duża konkurencja, w drugim - zdarzenia losowe ograniczające popularność tej praktyki (takie jak np. pandemia), w trzecim odgórne zasady bezpieczeństwa, które uniemożliwiają niektórym właścicielom realizację podziału według swojego pomysłu w 100 %. Ryzykiem wynajmu długoterminowego jest z kolei złożenie wypowiedzenia przez najemcę lub dodatkowe koszty remontu związane ze szkodami, jakie wyrządził lokator. Każda z tych opcji ma jednak swoje plusy i zanim zdecydujesz się na znalezienie mieszkania pod wynajem (lub sprzedaż) ustal, który wariant wybierasz.
Znajdź odpowiednie mieszkanie
Załóżmy na przykład, że Twoja inwestycja w mieszkanie ma polegać na zakupie lokalu i wynajmowaniu go studentom przeprowadzającym się do Poznania. Przeglądając mieszkania w Poznaniu, warto skoncentrować się na lokalizacji. Mieszkania powinny być blisko przystanków tramwajowych i autobusowych, z łatwym dostępem do punktów usługowych i handlowych. Zwróć uwagę na okolice - czy sprzyja ona spokojnej nauce, ale jednocześnie ma też miejsca, w których można odpocząć - np. kawiarnie, kluby, teatry, siłownie? Zastanów się, czego szukają młodzi ludzie na studiach, i przeglądaj oferty mieszkań pod tym kątem. Zupełnie inne potrzeby będą mieli np. młodzi rodzice, którzy spodziewają się dziecka. Pożądanymi obiektami będą dla nich place zabaw w pobliżu mieszkania, miejsce parkingowe dla samochodu i maksymalny komfort. Rodziny chętniej też wybiorą mieszkania z tarasami na dachu, czego pewnie studencki budżet nie przewiduje.
Oczywiście, istnieją takie części miasta (zwłaszcza w Poznaniu), które mogą być zamieszkiwane przez studentów, rodziny z dziećmi czy seniorów. Znajdują się w idealnym położeniu, które zaspokaja potrzeby różnych grup wiekowych i etapów życia. Przykładem są mieszkania na Marcelinie, które mają wokół siebie wiele punktów handlowych i rozrywkowych, ale też miejsc pracy - Marcelin nazywany jest często biznesowym sercem stolicy Wielkopolski. Dostępne mieszkania przy ul. Świerzawskiej w Poznaniu znajdują się m.in. blisko stadionu sportowego, lasku marcelińskiego i kina studyjnego. Rozbudowana sieć komunikacyjna ułatwia też szybkie dotarcie do innych części miasta. W takich miejscach Twoi lokatorzy mogą się zmieniać i nie musisz obawiać się ograniczeń związanych z zawężeniem grupy docelowej.
Mieszkanie pod inwestycję - podsumowanie
Jeśli chcesz kupić mieszkanie na inwestycję, musisz zacząć od: wygospodarowania czasu na ten projekt, zebraniu funduszy na wkład własny, załatwienia kredytu hipotecznego, określenia charakteru wynajmu i znalezienia idealnego mieszkania. Na poznańskim Marcelinie czekają na Ciebie nowoczesne lokale, w których odnajdą się osoby w różnym wieku, o różnym statusie zawodowym. Nasza pracownika YouNick Design może stworzyć dla Ciebie projekt wnętrza, a mieszkanie może zostać wykończone pod klucz.
Zobacz więcej: